Amoniak i zwierzęta hodowlane – jak obniżyć jego zawartość w powietrzu i zlikwidować odór?

Posiadanie stajni, czy też obory, w której bytują konie lub zwierzęta hodowlane, takie jak kury, świnie, czy krowy, wiąże się z obecnością amoniaku. Jego nadmiar nie tylko powoduje silny odór, ale może zaszkodzić zdrowiu zwierząt, zwiększając ich podatność na różne choroby oraz hamując przyrost masy ciała. Jak obniżyć zawartość tego związku chemicznego w powietrzu? Jaki środek do neutralizacji amoniaku w obiektach hodowlanych kupić?

Co to jest amoniak i skąd się bierze?

Amoniak jest to szkodliwy związek chemiczny azotu i wodoru. Gaz ten ma intensywny, drażniący zapach (jest wyczuwalny przy stężeniu na poziomie przy stężeniu 10-15 ppm) i jest znacznie lżejszy od powietrza. Amoniak wydziela się stale ze zwierzęcych odchodów, jego stężenie powinno być na bieżąco kontrolowane przez hodowcę. Aby zmniejszyć emisję gazu, konieczne jest podsuszanie ściółki, dbanie o czystość pomieszczeń (chlewni, stajni), w których przebywają zwierzęta oraz stosowanie biopreparatów przyspieszających rozkład gnoju oraz likwidujących nieprzyjemny odór.

Dlaczego wysoki poziom amoniaku w powietrzu jest groźny?

Wysokie stężenie amoniaku niesie ze sobą wiele niekorzystnych skutków. Jego nadmiar negatywnie oddziałuje na środowisko oraz zwierzęta hodowlane. Przykładowo zbyt wysokie stężenie gazu prowadzi do zmian w płucach drobiu (powodujących np. problemy z oddychaniem), zapalenia śluzówki, a nawet ślepoty u kurcząt. Nadmiar amoniaku w powietrzu, którym oddychają zwierzęta zwiększa również podatność zachorowania na różne schorzenia bakteryjne i wirusowe.

Jakie środki usuwające zapach amoniaku stosować?

Wielu właścicieli stajni i hodowców drobiu oraz świń zastanawia się, jaki środek do obniżania zawartości amoniaku w powietrzu kupić? Polecamy Sannisty Subio – to skuteczny i szybko działający preparat do redukcji amoniaku, który:

  •  likwiduje problemy z oddychaniem u zwierząt,
  • neutralizuje charakterystyczny, silny zapach,
  •  znacznie zwiększa przepływ gnojówki.

To specjalnie sporządzonym mix bakterii i enzymów, przeznaczony do rozkładu moczu i odchodów zwierzęcych. Sannisty obniża zawartość amoniaku w powietrzu do odpowiednich wartości, co zapewnia poprawę stanu zdrowia zwierząt w naprawdę krótkim czasie.

 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego internetowego sklepu z biopreparatami, gdzie dostępny jest nie tylko wspomniany środek do redukcji zapachu amoniaku, ale i bakterie do oczek wodnych, zeolit, a także inne biologiczne preparaty, dedykowane dla osób chcących dbać o środowisko.

Scroll to top