kot na pościeli

Jak usunąć zapach kociego moczu z materaca?

Koci mocz ma naprawdę intensywny zapach, o czym doskonale wie każdy, kto ma w mieszkaniu tego pupila. Niestety z różnych przyczyn koty lubią załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w rozmaitych miejscach, a nie tylko w przeznaczonej do tego kuwecie. Wielu opiekunów zastanawia się, jak pozbyć się  zapachu kociego moczu z materaca? Oto kilka skutecznych i sprawdzonych metod na radzenie sobie z uciążliwym odorem.

Koci mocz na materacu – skąd się bierze intensywna i przykra woń?

Na wstępie warto zastanowić się, dlaczego kot sika na łóżko. Istnieje wiele potencjalnych czynników sprawczych tego problemu. Niekiedy powodem jest zbyt rzadkie lub niedbałe opróżnianie kuwety z odchodów. Jeśli kot czuje, że żwirek w kuwecie jest nieświeży, może nie chcieć z niej korzystać. Zdarza się, że kot sika na materac w sypialni, bo ma chory pęcherz lub nerki. Tego typu problemy zdrowotne są często spotykane u czworonogów różnych ras. Niekiedy kot sika na łóżko, gdy jest niewysterylizowany, by oznaczyć swój teren. Dlaczego jeszcze kot z niewyjaśnionych przyczyn nagle zaczyna sikać na materac? Inną przyczyną może być lęk, jaki odczuwa zwierzę np. w związku z przyprowadzeniem do domu innego kota/psa. Problemy behawioralne mogą wynikać z utraty poczucia bezpieczeństwa przez kota np. w związku z przeprowadzką w nowe miejsce. Sikając – kot rozładowuje swój stres. Pamiętajmy, zwierzęta nigdy nie pozostawiają moczu w zakazanych miejscach, bo „są złośliwe” – pupile nie odróżniają dobra od zła, nie mają więc takich umiejętności w swoim wachlarzu zachowań.

Jak usunąć zapach moczu kota z materaca?

Skuteczne rozwiązanie problemu zależy od jego przyczyny. Jeśli podejrzewamy, iż kot sika na materac z powodu problemów ze zdrowiem lub jego zachowanie ma podłoże behawioralne, warto udać się do lekarza weterynarii. By oduczyć kota sikania w niedozwolonym miejscu, można przez kilka dni karmić go w łóżku, gdyż zwierzęta te nigdy nie załatwiają się tam, gdzie jedzą. Warto również zadbać o częstsze, niż dotychczas czyszczenie kuwety lub kupno nowego modelu (niektórym kotom może po prostu nie odpowiadać dana kuweta). By zwierzę nie wracało w to samo miejsce w celu załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, powinniśmy ściągnąć pokrowiec z zanieczyszczonego materaca i wyprać go w pralce nastawiając wyższą temperaturę. 

Pomocne może okazać się też zastosowanie pochłaniacza zapachu Subio, który eliminuje niemiłą woń o biologicznym pochodzeniu w szybki, bezpieczny i ekologiczny sposób. Wystarczy rozpylić środek w sypialni. Co ważne, w składzie biopreparatu nie ma żadnych chemicznych substancji, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu domowników i zwierząt. Spray można rozpylić nie tylko w powietrzu, ale i w kuwecie, pozbywając się nieprzyjemnego fetoru moczu. 

Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się asortymentowi naszego sklepu ze środkami biologicznymi. W skład zróżnicowanej oferty marki Subio wchodzą skuteczne i wydajne w użytkowaniu pochłaniacze zapachów, ale też bakterie do szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków, zeolit, preparaty do rozkładu tłuszczu oraz inne produkty opracowane z myślą o osobach, które nie chcą korzystać ze środków zawierających szkodliwe substancje w składzie.

Scroll to top