Kompostownik w ogrodzie. Co przyspiesza kompostowanie?

Kompostowanie to niedrogi, skuteczny i ekologiczny sposób na uzyskanie wartościowego, organicznego nawozu, który wzbogaca glebę i może być wykorzystywany podczas różnego rodzaju upraw. Co powinna wiedzieć każda osoba planująca założyć w ogrodzie kompostownik? Jakie preparaty do kompostownika przyspieszą proces rozkładu odpadów roślinnych?

Zalety kompostownika w ogrodzie

Dlaczego warto wyposażyć swój ogród w kompostownik? Jak już wspomnieliśmy we wstępie, pozwala on na otrzymanie wysokiej jakości nawozu, który wspomaga rozwój wielu roślin, dostarczając im niezbędnych składników pokarmowych. Dzięki kompostowaniu użyźniamy glebę w 100% naturalny sposób i nie musimy stosować na swojej działce żadnych chemicznych nawozów. Ponadto to doskonała metoda zagospodarowania resztek organicznych. Jak przyspieszyć powstawanie tego typu nawozu?

Co przyspiesza kompostowanie?

Tworzenie dobrej jakości kompostu to długotrwały proces, trwa od pół roku, do nawet roku. Jednak istnieją metody na znaczne przyspieszenie jego produkcji. Jakie? Zastosowanie węglanu wapnia i dżdżownic kalifornijskich i specjalistycznych środków do kompostownika (bakterii) to najpopularniejsze rozwiązania stosowane przez doświadczonych ogrodników.

Bakterie do kompostowania

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można przyspieszyć proces rozkładu drobnych gałązek, trawy, korzeni i przyschniętych kwiatów? Z pewnością warto sięgnąć po profesjonalne, ekologiczne preparaty do kompostowania. Mieszanki pożytecznych, nie chorobotwórczych bakterii i enzymów skutecznie przyspieszają dojrzewanie kompostu oraz zmniejszą masę objętościową odpadków. Jakie bakterie do kompostownika kupić? Polecamy wypróbować OXY-GEN-ATOR – preparat ten jest bezpieczny dla środowiska i efektywnie rozkłada trawę, liście, małe gałązki, a także różnego typu ogrodnicze oraz domowe odpady pochodzenia biologicznego.

Węglan wapnia

Posypywanie kolejnych warstw kompostu kredą, mączką dolomitową lub niewielką ilością węglanu wapnia (2-4 kg/m³) przyspieszy rozpad w przypadku bardzo dużej ilości trawy i słabo rozłożonych składników. Warto dodać, że wapno zapobiega też pojawianiu się pleśni i redukuje nieprzyjemny zapach unoszący się nad kompostownikiem.

Dżdżownice kalifornijskie

Dżdżownice kalifornijskie (Red Hybrid of California) to pożyteczne, niewybredne stworzenia, które spożywając odpady organiczne produkują tzw. biohumus. Można wrzucić je bezpośrednio do pojemnika z resztkami, pamiętając, aby ich liczbę dostosować do wielkości naszego kompostownika – tylko wtedy ich praca będzie w 100% efektywna.

Gdzie kupić środki do rozkładu kompostu?

Preparaty do kompostowania można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych (te drugie zwykle mają towar korzystniejszy cenowo). Zapraszamy do zapoznania z naszą ofertą produktową, gdzie dostępne są zarówno bakterie do kompostu, jak i inne przydatne biopreparaty, które są przyjazne dla ludzi, zwierząt oraz środowiska.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci was do umieszczenia na działce własnego kompostu – to idealne rozwiązanie dla wszystkich zwolenników proekologicznych rozwiązań dbających o dobro naszej planety.

Scroll to top