W teorii przydomowa oczyszczalnia powinna umożliwiać właścicielom domów jednorodzinnych na bezwonne odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. W praktyce zdarza się, że część użytkowników narzeka na nieprzyjemny zapach wydobywający się z ich prywatnej oczyszczalni ścieków. Jak rozwiązać ten problem w szybki i ekologiczny sposób? Sprawdźmy.
Dlaczego z przydomowej oczyszczalni wydobywa się nieprzyjemna woń?
Zanim przedstawimy najskuteczniejsze metody redukcji odoru z przydomowej oczyszczalni ścieków, warto zastanowić się nad źródłem tego problemu. Mówiąc wprost: jaka jest przyczyna uciążliwego smrodu z urządzenia? W przypadku oczyszczalni drenażowej może być to kwestia błędów na etapie projektowym. Z kolei właściciele oczyszczalni gruntowo-roślinnych niekiedy zmagają się z przykrą wonią wskutek zamarznięcia filtra (ścieki gromadzą się na jego powierzchni, generując odpychający odór).
Natomiast u osób posiadających oczyszczalnie ze złożem czynnym (czyli biologicznym) śmierdzą one z powodu zaburzenia procesów przebiegających na złożu. Może to mieć związek np. ze zbyt dużą ilością silnych detergentów i środków chemicznych, które zabijają pożyteczne bakterie pracujące w oczyszczalni. Niestety część właścicieli nie przestrzega zasad prawidłowej eksploatacji urządzenia, bagatelizując kwestię regularnego wybierania osadu z oczyszczalni (należy robić to nie rzadziej, niż co około 9 miesięcy). Jak pokazuje praktyka, przyczyna nieprzyjemnych zapachów unoszących się z przydomowej oczyszczalni ścieków często ma związek z jej nieprawidłowym użytkowaniem (niezgodnie z zaleceniami producenta).
Jak zneutralizować smród z przydomowej oczyszczalni?
Jak więc pozbyć się przykrej woni? Przede wszystkim należy eksploatować oczyszczalnię zgodnie z jej przeznaczeniem. Dobrą praktyką jest też korzystanie z ekologicznych środków do mycia toalety i stosowanie wszelkich detergentów z umiarem. Warto też sięgnąć po specjalne bakterie do przydomowych oczyszczalni ścieków, dzięki którym ograniczymy wytwarzanie niepożądanych zapachów i obniżymy zawartość organicznych nieczystości w systemach kanalizacyjnych. Jaki produkt wybrać? Polecamy nasz biopreparat OXYBREAK, który jest:
- bezpieczny dla środowiska,
- ekonomiczny w użyciu,
- wysoce skuteczny,
- przystępny cenowo.
Specjalnie opracowana mieszanka pożytecznych mikroorganizmów zwiększa efektywność pracy przydomowej oczyszczalni ścieków. Ten profesjonalny środek biologiczny znacznie przyspiesza rozkład fekaliów, tłuszczów i substancji organicznych. Pamiętajmy, w trosce o sprawność oczyszczalni musimy systematycznie uzupełniać ilość bakterii, wlewając do WC odpowiednią dawkę zmieszaną z letnią wodą.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania z asortymentem naszego sklepu internetowego Subio. Oferujemy nie tylko bakterie do przydomowej oczyszczalni ścieków, ale wiele innych biopreparatów przeznaczonych do szamba, suchego WC oraz udrażniania kanalizacji. Chętnie doradzimy w wyborze optymalnych produktów i odpowiemy na dodatkowe pytania.