Nieprzyjemny zapach na strychu – jak się go pozbyć?

Strych to przestrzeń, która zwykle służy nam do przechowywania różnych przedmiotów, takich jak np.: ozdoby choinkowe, poduszki ogrodowe, narzędzia, nieużywane koce, ubrania… mnogość rozmaitych rzeczy sprawia, że w miejscu tym przenikają się ich zapachy, co może tworzyć przykrą w odbiorze woń. Tak więc, jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu w domu, a dokładniej na strychu? Oto kilka sprawdzonych i prostych rozwiązań.

Nieprzyjemny zapach na strychu – przyczyny

Na początku zastanówmy, co dokładnie może powodować brzydki zapach na strychu. Niekiedy przyczyną przykrej woni jest kuna domowa, która zadomowiła się właśnie w tej części domu. O obecności niechcianych lokatorów może świadczyć dodatkowo stukot i chrobotanie nocą (kuny wykazują wzmożoną aktywność właśnie o tej porze), a także śmierdzące odchody, czy pozostawione przez zwierzęta resztki pożywienia. 

Jeśli wyczuwamy charakterystyczny zapach stęchlizny na strychu, być może problem tkwi w nieszczelnym pokryciu dachowym, które powoduje przemakanie wełny mineralnej i rozwój pleśni na elementach konstrukcyjnych dachu. W związku z dużą wilgotnością, stęchlizną mogą „przejść” też np.: ubrania i koce przechowywane na strychu. Jakie są inne potencjalne przyczyny brzydkiej woni na poddaszu?

Część właścicieli domów odczuwa na strychu nieprzyjemny zapach kanalizacji, co może mieć związek ze źle wykonaną wentylacją

Jak się pozbyć brzydkiego zapachu na strychu?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego, jeśli na strychu znajdują się okna, pamiętajmy, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie. Dzięki tej prostej i niewymagającej wysiłku czynności możemy uniknąć późniejszych problemów z przykrym zapachem na poddaszu. By uniknąć rozwoju pleśni i uciążliwego zapachu stęchlizny, dbajmy o to, aby rzeczy przechowywane na strychu były zawsze suche (dotyczy to nie tylko odzieży, ale też obuwia, pokrowców na meble ogrodowe, parasoli ogrodowych, namiotów itp.). 

Jeśli chodzi o metody niwelowania już istniejącej woni – należy usunąć problem przykrego zapachu. Przykładowo, w razie występowania wilgoci i stęchlizny, mokrą wełnę należy zdemontować, starannie wysuszyć i założyć ponownie. 

Brzydki zapach na strychu ma związek z obecnością kun lub gryzoni? Istnieje wiele metod walki z niechcianymi „gośćmi”. Niektórzy stosują pastuchy elektryczne, odstraszacze zapachowe lub ultradźwiękowe, które emitują fale o wysokiej częstotliwości. Inni sięgają po rozmaite pułapki (najbardziej humanitarna jest zatrzaskowa klatka typu żywołapka). Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z usług firm zajmujących się odstraszaniem kun i naprawą uszkodzonej izolacji dachu. W przypadku myszy i szczurów niezłą efektywność wykazują saszetki i pasty do zwalczania tych gryzoni. 

Pomocniczo warto sięgać też po biologiczny pochłaniacz zapachu STOP NIEPRZYJEMNYM ZAPACHOM naszej marki Subio. Ten wysoce efektywny, ekonomiczny i co ważne bezpieczny preparat zawiera w składzie naturalne enzymy, które rozkładają nieprzyjemną woń powstałą np. w związku z odchodami i zapachem moczu gryzoni (typu myszy, szczury), jak i innych. Środek można rozpylać w powietrzu lub aplikować bezpośrednio na zanieczyszczone powierzchnie. 

Osoby zainteresowane kupnem biologicznego pochłaniacza zapachów do domu lub innego biopreparatu, zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą produktową naszego sklepu Subio.

Scroll to top