dziewczyna ubrania

Nieprzyjemny zapach w szafie z ubraniami – jak sobie z nim poradzić?

Nieprzyjemny zapach w szafie to dość powszechny problem, z którym spotkało się większość z nas. Przykra woń, jaka unosi się w powietrzu tuż po otworzeniu szafy, odbiera chęć założenia jakiegokolwiek elementu odzieży. Jak usunąć brzydki zapach z szafy i cieszyć się świeżością przechowywanych w niej ubrań?

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach w szafie? 

Na początek warto zastanowić się, jakie są najczęstsze przyczyny brzydkiego zapach wydobywającego się z szafy. Częstym powodem nieprzyjemnej woni jest układanie na półkach nie do końca wysuszanych elementów garderoby. Umieszczanie w szafie lekko wilgotnych ubrań powoduje, że zaczynają one pachnieć stęchlizną, która ma bardzo charakterystyczną woń. Kolejnym błędem, który może przyczyniać się do brzydkiego zapachu w szafie, jest upychanie w niej zbyt dużej ilości bluzek, swetrów, spodni itp. Nadmierne nagromadzenie odzieży i brak swobodnego przepływu powietrza sprzyja przykrej woni.

Za dziwny zapach ubrań w szafie może odpowiadać też stan samego mebla. Jeśli szafa jest bardzo stara, ma kilkadziesiąt lub więcej lat, istnieje ryzyko, że rozwinęła się w niej pleśń. Nieprzyjemny zapach w szafie może pochodzić też od obuwia – szczególnie jeśli nie jest ono przechowywane w zamkniętych pojemnikach (sporo osób popełnia ten błąd).

Nieprzyjemny zapach z szafy – jak go zlikwidować?

Pierwszy krok to gruntowne porządki w szafie. Warto wyjąć wszystkie ubrania, buty, dodatki – zrobić gruntowny przegląd kolekcji i pozbyć się tych rzeczy, których od dawna nie użytkujemy. Dzięki temu w szafie od razu zrobi się luźniej i tkaniny będą mogły “oddychać”. Kolejny etap to czyszczenie szafy np. za pomocą wilgotnej bawełnianej ściereczki. Po pozbyciu się kurzu i brudu warto rozpylić we wnętrzu szafy nasz biologiczny pochłaniacz STOP ZAPACHOM, który zlikwiduje przykrą woń, pozostawiając uczucie świeżości i czystości. Biopreparat jest ekonomiczny w użyciu, nietoksyczny, bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Warto też dobrze przewietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się mebel. Następnie należy odświeżyć/wyprać wszystkie ubrania i na nowo poukładać je w szafie tak, aby pomiędzy zminimalizowanymi „stertami ciuchów” pozostało sporo luźnej przestrzeni.

Co zrobić, aby utrzymać w szafie piękny zapach?

Co zrobić, aby problem brzydkiego zapachu w szafie nie powrócił? Dobrą praktyką jest jej częste wietrzenie szafy i  regularne czyszczenie. Przynajmniej raz w sezonie warto opróżnić całą zawartość mebla, a następnie dokładnie przetrzeć wilgotną ściereczką wszystkie szuflady i półki. Świetnym pomysłem jest też używanie zawieszek zapachowych. Można przygotować je w domu samodzielnie, np. susząc lawendę lub skraplając ulubionym olejkiem eterycznym torebkę herbaty. Świetnym pomysłem jest też umieszczenie na dnie szafy kilku ziaren aromatycznej kawy np. w bawełnianym woreczku. Starajmy się też nigdy nie umieszczać w szafie zawilgoconej ani nieświeżej odzieży oraz przechowywać obuwie w pudełkach lub plastikowych – zamkniętych pojemnikach.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu internetowego z biopreparatami. Dostępne są tu naturalne pochłaniacze zapachów, środki na pleśń, bakterie do szamba i mnóstwo innych biopreparatów dedykowanych do domu i ogrodu.

Scroll to top