przykry zapach z toalety

Zapach szamba w toalecie – co może być tego przyczyną?

Zapach szamba w toalecie obniża komfort korzystania z WC zarówno domownikom, jak i odwiedzającym nas gościom. Wcale nie musi świadczyć o zaniedbaniach w kwestii utrzymania czystości w pomieszczeniu sanitarnym, a małowydajnej pracy wentylacji i nie tylko. O czym informuje odór szamba z toalety i jak rozwiązać ten uciążliwy problem?

Skąd się bierze zapach szamba w toalecie?

Charakterystyczny zapach szamba w toalecie w domu lub bloku może świadczyć o różnych wadach konstrukcji instalacji kanalizacyjnej (np. złym rozmieszczeniu rur kanalizacyjnych).  Przyczyną problemu mogą być też zaburzenia drenażu, nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę, że zatkane rury generują odpychającą woń szamba. Oczywiście nie są to wszystkie możliwe czynniki sprawcze. W wielu przypadkach przyczyną intensywnego odoru w WC jest nieefektywne działanie wentylacji związane z mocno zabrudzonymi kanałami wentylacyjnymi. Smród szamba z ubikacji może wydobywać się również wtedy, gdy nie była ona od dawna używana lub jeśli mamy w łazience zamontowane ogrzewanie podłogowe, które często nasila problem nieprzyjemnej woni w pomieszczeniu.

Jak poradzić sobie z zapachem szamba w WC?

Jeśli podejrzewamy wadliwie wykonaną instalację kanalizacyjną, warto skorzystać z pomocy doświadczonego hydraulika, który zdiagnozuje problem przykrego zapachu w toalecie i pomoże nam się go pozbyć. Co możemy zrobić samodzielnie? W razie niedrożności warto spróbować odetkać rury kanalizacyjne za pomocą odpowiednich preparatów, takich jak np. FREELINE. Środek szybko i skutecznie oczyści kanalizację oraz pomoże utrzymać w rurach prawidłowy przepływ. Biopreparat nie zawiera substancji żrących ani związków sody, jest bezpieczny dla środowiska naturalnego i nie powoduje korozji. Domowym sposobem, który może pomóc udrożnić zatkane rury i zniwelować przykry zapach szamba jest gorąca woda z dodatkiem wody oczyszczonej. Do odpływu WC możesz wlać też szklankę octu, odczekać pół godziny i przelać czajnikiem świeżo zagotowanej wody. Jeśli od dawna nie korzystaliśmy z łazienki np. w związku z dłuższym urlopem, możemy uzupełnić zamknięcie wodne, kilka razy spuszczając/odkręcając wodę, by przelać syfony. 

By zapach z muszli klozetowej nie powracał, warto raz w tygodniu wsypywać do toalety 2 łyżki sody oczyszczonej i spłukiwać po około 2 godzinach. Obowiązkowo należy też regularnie czyścić toaletę np. z użyciem profesjonalnego środka do WC z naturalnymi enzymami w składzie, który redukuje powstawanie szkodliwych bakterii i usuwa nieprzyjemne zapachy.

Zachęcamy do zapoznania z aktualnym asortymentem naszego kompleksowo zaopatrzonego sklepu internetowego z biopreparatami. W Subio oferujemy bezpieczne i skuteczne biopreparaty, które znajdują zastosowanie w domu, firmie, na działce, ogrodzie oraz przy hodowli zwierząt.

Scroll to top