Czyste oczko wodne. Jak stosować zeolit w oczku wodnym?

Zadbane oczko wodne pełne roślin i ryb, to ozdoba niejednego ogrodu. Jednak, aby móc cieszyć się jego pięknem, należy regularnie oczyszczać wypełniającą go wodę oraz zapobiegać rozmnażaniu się glonów. Jednym z najlepszych produktów, które ułatwiają pielęgnację oczka i utrzymanie biologicznej równowagi jest zeolit. Jakie właściwości posiada zeolit do oczek wodnych? Wiele osób nie wie, ile zeolitu do oczka wodnego dodać i gdzie kupić ten pożyteczny biopreparat?

Czysta woda w oczku wodnym – właściwości zeolitu

Zeolit jest naturalnym minerałem pochodzenia wulkanicznego o wielu cennych właściwościach. Sprzedawany jest w postaci drobnego, jasnego żwirku – świetnie pochłania amoniak, fosforany i związki azotu, redukuje twardość wody, klaruje ją, hamuje rozrost różnego rodzaju glonów oraz stabilizuje pH. Jest nietoksyczny i zapobiega powstawaniu rzęsy wodnej. Sprawdza się nie tylko w oczkach wodnych, ale i stawach kąpielowych i hodowlanych, a także przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Preparaty do oczek wodnych – jak stosować zeolit w oczku wodnym?

Zeolit stosowany jest jako podłoże do oczka wodnego – to świetne złoże filtracyjne, jest najbardziej efektywny wtedy, kiedy woda przepływa bezpośrednio przez system filtracyjny. Jak używać tego biopreparatu? Należy wysypać go w miejscu największego przepływu wody – tzn. w strumieniu. Można również włożyć go bezpośrednio do filtra bagiennego w oczku wodnym. Ile zeolitu do oczka wodnego wsypać? Jeśli chodzi o dawkowanie zeolitu, to wskazane jest przestrzeganie zaleceń danego producenta, jednak optymalna dawka wynosi 1 kg na około 1m3 l wody. W przypadku oczka wodnego minimalna frakcja zeolitu to 4-5 mm.

Cena zeolitu – ile kosztuje naturalny preparat do oczka wodnego?

Wiele osób posiadających ogród zastanawia się, ile kosztuje zeolit do oczka wodnego? Nie jest to duży wydatek. W większości sklepów standardowa cena za 1 kg czystego zeolitu waha się między 5 a 10 zł (aby zwiększyć skuteczność działania preparatu, zaleca się jego wymianę co 60-90 dni).

Gdzie kupić zeolit do oczka wodnego?

Profesjonalne biologiczne preparaty oczek wodnych i stawów ogrodowych można kupić nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i sklepach internetowych, często w znacznie niższej cenie. To wygodne i korzystne finansowo rozwiązanie. Zaopatrując się w dobrej jakości zeolit sprawimy, że nasze przydomowe oczko wodne będzie prawdziwą dumą i atrakcją ogrodu, zniknie problem nadmiernego gromadzenia się glonów i różnych zanieczyszczeń.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z asortymentem naszego e-sklepu Subio, gdzie oferujemy nie tylko zeolit, ale i bakterie do oczek wodnych, bakterie do szamba oraz wiele innych biopreparatów, takich jak pochłaniacze zapachu, czy środki pleśniobójcze. Życzymy satysfakcjonujących zakupów.

Scroll to top