Mętna woda w oczku wodnym wpływa negatywnie na jego estetykę, ma niekorzystny wpływ na roślinność oraz pływające w zbiorniku ryby. Część osób nie wie, jaka jest tego przyczyna i co zrobić, aby wyklarować wodę w oczku wodnym. Sprawdźmy, jak w prosty i efektywny sposób oczyścić wodę w oczku i przywrócić w nim biologiczną równowagę.
Przyczyny mętnej wody w oczku wodnym
Zmętnienie wody w oczku wodnym jest wynikiem inwazji glonów, które opanowały zbiornik. Im płytsze i mniejsze oczko ogrodowe, tym większe ryzyko wystąpienia tego problemu. Dlatego zaleca się, aby nie robić oczek płytszych niż 50 cm (tylko rośliny) lub 100 cm (rośliny i ryby). Dlaczego? Ponieważ płytka woda szybciej się nagrzewa, co znacznie ułatwia glonom kolonizację jeziorka.
Co jeszcze sprzyja pojawianiu się glonów i mętnieniu wody w oczku wodnym? Przekarmianie ryb. Jeśli sypiemy im kilka razy dziennie pokarm, nie są w stanie go zjeść. Jedzenie dla ryb opada na dno, stając się znakomitą pożywką dla glonów. Problem może nasilać też nieostrożne nawożenie okolic oczka. Jeśli minerały dostaną się do wody, glony także na tym skorzystają.
Wielu właścicieli oczek wodnych nie ma świadomości, że mocne nasłonecznienie zbiornika sprawia, iż glony rozwijają się w nim znacznie szybciej. Dlatego warto zasadzić od strony południowej oczka wodnego rośliny, które będą choćby częściowo dawać zbiornikowi cień w najbardziej słoneczne dni.
Jak wyklarować wodę w oczku wodnym? Zeolit i bakterie do oczka wodnego
Zeolit i bakterie do oczka wodnego to nasi sprzymierzeńcy w walce o klarowną wodę w zbiorniku. Dzięki biologicznym środkom do czyszczenia oczek wodnych dochodzi do szybszego rozkładu nieczystości pochodzenia organicznego. Zarówno bakterie do oczka wodnego jak i zeolit są bezpieczne dla ryb pływających w zbiorniku oraz dla środowiska.
Co polecamy? Pozytywne recenzje od zadowolonych Klientów zbiera nasz preparat do oczek wodnych AquaCB. Jego skład stanowi mieszanka mikrobiologicznych kultur i enzymów dedykowanych do biologicznego czyszczenia wody. Mikroorganizmy wspomagają rozkład i redukcję objętości organicznych osadów z dna oczka wodnego, dzięki temu woda znów staje się czysta. Biopreparat zapobiega powstawaniu rzęsy wodnej i pomaga przywrócić równowagę wodnego ekosystemu
Co jeszcze możemy zrobić w trosce o piękny wygląd oczka wodnego? Warto posadzić w jeziorku rośliny podwodne, które wytwarzają tlen niezbędny mikroorganizmom oczyszczającym wodę w oczku. Świetnym pomysłem jest również wykorzystanie roślin o płaskich, okazałych liściach np. lilii wodnych, które ograniczają ilość światła, jaka dociera do dna zbiornika. Pamiętajmy, że rozwojowi glonów zapobiega także odpowiedni system filtracyjny (zeolit do oczka wodnego jest doskonałym złożem filtracyjnym).
Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu internetowego Subio. Znajdą tu Państwo szeroki wybór preparatów do domu i ogrodu, które nie szkodzą środowisku ani człowiekowi.