Jak oczyścić wodę w stawie? Preparaty bakteryjne

Zanieczyszczony stawik to przykry widok dla każdego właściciela ogrodu. Zmętniała woda w stawie i liczne glony wpływają negatywnie na wygląd całego ogrodu, nierzadko wydzielając przy tym nieprzyjemny zapach. Jak więc rozwiązać ten problem i w prosty sposób oczyścić wodę w zbiorniku? Po jakie bakterie do stawu warto sięgnąć? Przekonajmy się, jakie metody pozwolą nam utrzymać przejrzystość w stawiku ogrodowym.

Zielona woda w stawie – przyczyny

Stawik ogrodowy stracił dawny urok? Co może być tego przyczyną? Otóż w wielu przypadkach zielona woda w stawie ogrodowym jest konsekwencją nadmiernego rozrostu glonów nitkowatych i zawiesinowych. Niestety woda w małym zbiorniku bardzo szybko się nagrzewa, co stwarza idealne warunki środowiskowe dla glonów. Brak równowagi biologicznej i mętnienie wody może mieć też związek ze zbyt małą ilością roślin podwodnych w stawie, które wykazują właściwości natleniające oraz za dużą ilością składników odżywczych. Inną przyczyną mętnej wody w zbiorniku jest zbyt wiele ryb, których odchody są pożywką dla glonów. Tak więc, skoro znamy już czynniki sprawcze problemu, to jak zniwelować zieloną wodę w stawie ogrodowym?

Ekologiczne oczyszczanie wody w stawie 

Chcąc oczyścić wodę w stawie, warto sięgnąć po biopreparaty, takie jak pożyteczne bakterie do oczek wodnych i stawów. Środek ten przyspiesza rozkład nieczystości pochodzenia organicznego, oczyszcza wodę i pozwala utrzymać biologiczną równowagę w zbiorniku. Aqua CB jest bezpieczny dla ryb oraz bardzo wydajny w użyciu. Co więcej, możemy zrobić, by odzyskać estetyczny wygląd stawu?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać problemom, niż je rozwiązywać. Tak więc warto jeszcze na etapie tworzenia zbiornika zadbać o to, aby był odpowiedni głęboki. Minimalna zalecana głębokość stawiku to co najmniej 50 cm (jeśli chcemy mieć w nim jedynie rośliny) lub 100 cm (jeśli planujemy hodowlę ryb). Pamiętajmy, aby nie przekarmiać ryb w stawie. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ nadmiar pokarmu opada na dno, gnije i jest jedzony przez niechciane glony. Zachowajmy też ostrożność podczas nawożenia okolicy zbiornika. Jeśli do stawu ogrodowego dostaną się minerały dedykowane roślinom uprawianym w sąsiedztwie zbiornika, niestety skorzystają na tym glony (zostaną zasilone).  

Jako że glony uwielbiają światło – najlepiej namnażają się w ciepłej od słońca wodzie, starajmy się ograniczyć im dostęp światła, sadząc w stawie rośliny podwodne, które dodatkowo produkują tlen niezbędny do życia dla mikroorganizmów oczyszczających wodę. Dobrym pomysłem jest też wysypanie na dno zbiornika żwiru lub ażurowych worków z kwaśnym torfem – związki uwalnianie w czasie ich leżakowania ograniczają wzrost glonów. Innym z dobrych rozwiązań może być instalacja fontanny lub kaskady w stawie, dzięki czemu woda w zbiorniku będzie regularnie napowietrzana. 

Gdzie kupić bakterie do oczka wodnego i stawu?

Bakterie do zbiorników wodnych można kupić w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Zachęcamy do zapoznania z bogatym asortymentem produktowym naszej marki Subio. Oferujemy szeroki wybór biopreparatów bezpiecznych dla ludzi, zwierząt i środowiska, które odznaczają się szybkim działaniem oraz wysoką wydajnością. Chętnie udzielimy zainteresowanym wskazówek odnośnie prawidłowego dawkowania środków do oczek wodnych i stawów oraz pielęgnacji zbiorników.

Scroll to top