Jak dbać o szambo?

Szambo to jeden z popularnych sposobów na pozbycie się nieczystości. Jak dbać o przydomowe szambo tak, aby służyło nam bezawaryjnie przez lata? Jak powinna wyglądać odpowiednia konserwacja zbiornika i jakie środki do szamba są najskuteczniejsze?

Jak powinna wyglądać prawidłowa konserwacja szamba?

Wiele osób posiadających szambo lekceważy obowiązek regularnego dbania o nie, przez co naraża się na dodatkowe koszty i szereg problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem zbiornika, jak na przykład gorsza wydajność, czy częste awarie. O czym powinien pamiętać każdy właściciel szamba, któremu zależy na wieloletniej eksploatacji i ciągłości pracy urządzenia?

Regularne opróżnianie zbiornika

Terminowy wywóz ścieków to bardzo istotna kwestia – pamiętajmy, że w przepełnionym szambie dochodzi do różnych reakcji chemicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko i mieszkańców, dlatego dbajmy o to, aby regularnie opróżniać zbiornik. Warto też co jakiś czas dokładnie oczyścić szambo (np. myjką ciśnieniową), gdyż gromadzą się w nim różne osady oraz gazy. Jednak zarówno opróżnianie, jak i czyszczenie zaburza naturalną florę bakteryjną wewnątrz, aby ją odbudować, należy zastosować specjalne preparaty do szamba. Jakie?

Stosowanie biopreparatów do szamba

Najskuteczniejsze bakterie do szamba to takie, które zapobiegają przedostawaniu się do gruntu szkodliwych substancji zawartych w ściekach z gospodarstwa domowego (pozwalając dbać o środowisko), a ponadto likwidują nieprzyjemne zapachy i ekologicznie rozkładają nieczystości. Stosowanie tego typu środków bakteryjnych zmniejsza również ilość/objętość ścieków, co pozwala na znacznie rzadsze wywożenie nieczystości (dzięki czemu oszczędzamy pieniądze związane z opróżnianiem szamba).

Ile kosztują środki do szamba?

Wielu użytkowników zastanawia się, czy dbanie o szambo jest drogie? Otóż nie! Przykładowo przyspieszacz biologicznego czyszczenia i bakterie do szamba Subio w zestawie kosztują około 40 złotych. Jak widać, nie jest to duży koszt, a środki te są bardzo wydajne, z pewnością wystarczą na kilka uzupełnień zbiornika.

Masz szambo ekologiczne, tradycyjne, samospalające lub przelewowe i szukasz biologicznych środków, które usprawnią jego pracę? Zapraszamy do zapoznania z ofertą naszego internetowego sklepu z biopreparatami, oferujemy najlepsze bakterie do szamba oraz mnóstwo innych produktów dedykowanych dla osób chcących żyć w zgodzie z naturą.

Scroll to top