dziewczyna na żółtej sofie

Jak usunąć zapach stęchlizny z kanapy i szafy?

Bardzo wiele osób lubi meble z duszą, które poza niewątpliwym urokiem niepozbawione są też wad. Częstym problemem w przypadku starych, antycznych kanap i szaf jest mocno wyczuwalny zapach stęchlizny. Oczywiście przykra woń może też dotyczyć nowych mebli prosto od producenta. Jak usunąć zapach stęchlizny z kanapy lub szafy? Oto kilka prostych i sprawdzonych rozwiązań, które warto wypróbować.

Zapach stęchlizny w domu – skąd się bierze?

Na wstępie zastanówmy się, skąd bierze się zapach stęchlizny w domowych wnętrzach. W przypadku wiekowych mebli czynnikiem sprawczym intensywnej, odpychającej woni zwykle jest pleśń. Stare szafy – niewietrzone przez lata nabywają nieprzyjemny zapach. Podobnie jest w przypadku używanych kanap. Jeśli nie były czyszczone przez długi czas, stanowią doskonałą pożywkę dla grzybów, szczególnie jeśli były przechowywane w zimnych i zawilgoconych pomieszczeniach. Pamiętajmy, że stęchlizna to nie tylko brzydki zapach – jest oznaką pojawienia się pleśni lub grzybów, które wpływają niekorzystnie na zdrowie domowników.

Jak zwalczyć zapach stęchlizny?

Mamy do wyboru wiele metod walki z zapachem stęchlizny – zarówno tych naturalnych, jak i z użyciem chemii. Jaki jest pierwszy krok? Należy zacząć od porządnego wywietrzenia szafy ubraniowej/kanapy. Warto w tym celu pozostawić otwarte okna w pomieszczeniu, w którym znajduje się dany mebel (przynajmniej przez kilka godzin). Jeśli trzymaliśmy w szafie odzież, należy ją uprać. Możemy też włożyć do wnętrza mebla miseczkę z sodą oczyszczoną, która ma zdolność pochłaniania zapachów i wymieniać proszek co 3-4 dni, aż całkowicie pozbędziemy się charakterystycznej woni stęchlizny. 

W przypadku kanapy zalecamy dokładne odkurzenie tapicerki oraz jej wyczyszczenie z użyciem łagodnych detergentów. Jeśli zauważymy na tkaninie oznaki pleśni, warto sięgnąć po biopreparat STOP PLEŚNI naszej marki. Środek ten zawiera naturalne enzymy, które likwidują pleśń, zapobiegając jej ponownemu namnożeniu. Jest wygodny w użyciu dzięki praktycznemu atomizerowi i przy tym bardzo wydajny. Jak go użyć? Wystarczy spryskać środkiem zainfekowane miejsca na kanapie z odległości około 10 cm i pozostawić na 24 godziny. Następnie spryskane miejsce musimy wyczyścić szczotką lub gąbką. Warto zaznaczyć, iż ten preparat na pleśń nie wybiela tkaniny ani nie pozostawia plam, a ponadto jest całkowicie nietoksyczny. 

Innym domowym sposobem walki zapachem stęchlizny jest użycie roztworu wody z octem. Możemy przemyć wnętrze szafy przygotowaną w odpowiednich proporcjach mieszanką (250 ml octu na 1 l wody), a następnie rozsypać ziarna kawy lub użyć kilku kropel olejku lawendowego, aby w meblu nie unosił się mocny zapach octowej mikstury.

Zapraszamy do przyjrzenia się asortymentowi naszego sklepu ze biopreparatami. W skład oferty wchodzą skuteczne, bezpieczne i ekonomiczne w użyciu pochłaniacze zapachu, bakterie do szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków i inne środki opracowane z myślą o osobach, które nie chcą korzystać z agresywnych detergentów zawierających szkodliwe substancje.

Scroll to top